A fogzás általában 6 hónapos korban kezdődik, de természetesen vannak egyéni különbségek, korábban és később is jelentkezhet a babák eltérő fejlődésének köszönhetően.
Lássuk mik lehetnek a fogzás tünetei:
- fokozott nyáltermelés
- folyamatos rágcsálás
- kiütések az arcon és/vagy a popsin (az erős nyáltermelésnek köszönhetően)
- alvás borulás
- ínyfájdalom
- étvágytalanság
- nyűgösség,ingerlékenység
- lazább széklet
- egyes esetekben hőemelkedés is előfordulhat
Szerencsére számos praktika és termék tud segíteni a fogzás kellemetlenségein.
Testközelség
A babák általában nyűgösebbek, rosszabb a kedvük fogzáskor, ezért az extra ölelések, sok ringatás, hordozás sokat tud segíteni a kicsiknek, hogy megnyugodjanak. A testközelség amúgy is nagyon fontos egy pici baba számára.
Talpmasszázs
A reflexológia, mint tudományág a talp és a szervrendszerek közötti összefüggésekre épül. Számos tanulmány bizonyította, hogy a talpon levő bizonyos pontok masszírozása, stimulálása pozitívan hat bizonyos szervek működésére. A fogak és a talp is kapcsolatban vannak egymással, és ez a gyerekeknél sincs máskép. Gyengéden masszírozzuk meg a baba talpát, koncentráljunk a lábujjakra. A lábujjak mindkét oldalának és a nagy lábujj körömágya fölötti rész masszírozása segíthet a fogzási fájdalom enyhítésében.
Hideg és híg ételek
A fogzás időszakában próbáljunk meg hidegebb és hígabb ételeket adni a babának, mert azokat sokkal szívesebben elfogadják az ínyfájdalom miatt. A nagyobb gyerekeknek akár fagyasztott gyümölcs darabokat is kínálhatunk.
Az íny masszírozása
Alapos kézmosás után kézlappal, hideg textilpelenkával vagy ujjra húzható szilikon babafogkefével masszírozzuk át a baba ínyét ahol jönnek a fogak. A baba ellazul az íny dörzsölésének hatására, ugyanis ez ellensúlyozz a akitörni készülő fogak nyomását. Egy-egy álmatlan éjszaka is segítségünkre lehet ez a praktika.
Borostyán lánc és ágynemű
A borostyán a kibabák köve, mert testhő hatására olyan illóanyagokat távoznak a borostyánból, amelyek nyugtató hatással vannak a babákra és segítenek a fogzási fájdalom enyhítésében is. A piacon számos borostyánnal töltött párnát és maracot is talaálunk, illetve sokan esküsznek a borostyánból készült nyakláncokra, karkötőkre. Ezeket nagy körülekintéssel szabad csak alkalmazni.
Fogínygélek
Rengeteg fogzást könnyítő gél áll rendelkezésünkre, melyekkel alvás előtt érdemes bekenni a baba ínyét, hogy könnyebben és pihentetőbben tudjon aludni. Vannak természetes összetevőkből készült termékek és olyanok is melyek lidokaint is tartalmaznak.
Rágókák, rágcsaláncok
Kis túlzással állíthatjuk, hogy minden babának van legalább 1 rágókája. A mai modern rágókák általában orvosi szilikonból és magas minőségű fából készülnek, melyek teljesen biztonságosak egészségügyi szempontokból is. Számtalan típusú rágóka létezik, de mindegyiknek egy a célja: enyhíteni a fogzás fájdalmát azáltal, hogy a baba rágcsálja azt. IDE kattintva válogathatsz személyes kedvenceink közül: labdrarágóka, csillagrágóka és virágrágóka. A cumilánc lehet magában is rágóka, hiszen olyan gyöngyökből készül amely alkalmas a rágcsálásra, a végére tehetünk cumi helyett bármilyen rágókát is.
A Hemma baby rágókák előnyei:
- fejlesztik a finommotorikus mozgást
- könnyen megfoghatók a pici kezek számára is
- a labdarágóka gurul, így mozgásra ösztönöz
- fogzáskor masszírozzák az ínyt, természetes fájdalomcsillapító hatásúak
- 100% orvosi szilikonból és kiváló minőségű bükkfából készülnek
- BPA, PVC, ólom, higany, kadmium, latex és ftalát mentesek
Forrás: www.mommies.hu